آموزش نورپردازی خارجی در تری دی مکس + اسکچاپآموزش های رایگان
موضوعات داغ

آموزش فارسی مایا: ایجاد سایه در صحنه Maya shadows

آموزش مبتدی مایا ایجاد سایه Maya shadows

آموزش مبتدی مایا ایجاد سایه Maya shadows

سایه مایا :سایه ها با استفاده از نور lights برای اضافه کردن واقع گرایی به صحنه های شما کار می کنند. همچنین از سایه ها برای تعریف محل اشیاء هم میتوانیم استفاده کنیم.، به عنوان مثال، آنها را بر روی زمین یا شناور در فضا تعریف می کنند. سایه ها می توانند لبه های نرم و سخت باشند و حضور آنها (یا عدم وجود) را می توان برای اضافه کردن تعادل و کنتراست با اشیاء در صحنه خود استفاده کرد.

برای ایجاد یک سایه، صحنه باید حاوی یک نور که سایه ایجاد کند (shadow-casting light)، باشد و یک سطح یک سایه ایجاد شده ، روی آن دیده شود.به طور پیش فرض، نور ها در مایا (lights Maya) سایه ایجاد میکنند. به استثنای نور محیطی (ambient lights)، سایه تمام نورها به طور پیش فرض روی گزینه (ray trace shadows) تنظیم شده است.

در قسمت Attributes Raytrace, Shadow Attributes بخش ویرایش سایه ها فعال می شود.) شما می توانید با غیرفعال کردن این ویژگی، سایه ها را غیرفعال کنید. سایه های بیش از حد می توانند صحنه های شما را مختل کنند و وقت شما را در رندرگیری بالا ببرد؛ بنابراین، سعی کنید تا حد ممکن از بکار بردن نورهای اضافه در صحنه بپرهیزید و در صورت لزوم از چند سایه استفاده کنید.

توجه کنید که اگر هیچ کدام از نورهای شما در صحنه ، سایه ایجاد نکند، تمام آیجکت های شما در صحنه به صورت مصنوعی و شناور دیده میشوند. (هنگامی که نور بر روی یک سطح در مایا شفاف می شود، قسمت هایی از سطح به طرف منبع نور به نور روشن می شود و قسمت هایی از سطح نور که از منبع نور به دور از نور روشن می شود تاریک است.)

شما میتوانید از ترکیب چند نور استفاده کنید و بعضی از نورها را فقط به عنوان روشن کننده صحنه ، و بعضی از نورها فقط به عنوان ایجاد کننده سایه، در صحنه قرار داده شوند.با این حال، می توانید سایه ها را کنترل کنید که ترکیبات نور و سطوح می توانند سایه ایجاد کنند. به طور معمول، شما فقط می خواهید چند نور و سطوح خاص برای تولید سایه. با محدود کردن سایه ها تنها به این چراغ ها و سطوح خاص، می توانید زمان رندر را کاهش دهید.

توجه: در مایا، سطوح که نوربه آنها برخورد نمیکند، نمیتوانند سایه ایجاد کنند. مثلا تمام سطوحی که هیچ پرتو نوری به آنها برخورد نمیکند، قطعا نمیتوانند سایه ایجاد کنند.در پایان این آموزش ، انتظار میرود بتوانید حل مشکل افتادن سایه سیاه روی مدل ، اصول سایه زنی در مایا و … را انجام دهید.

فیلم آموزشی Video Tutorial

پخش آنلاین آموزش آموزش تکنیک سایه زنی در مایا

نسخه کامل این آموزش فارسی : 8 ساعت و 40 دقیقه (از صفر تا صد مایا)

آموزش فارسی صفر تا صد مایا

telegram

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا